تعریف آزمون آنلاین

آزمون آنلاین، سیستمی است که این امکان را می‌دهد تا دانش پژوهان بتوانند در آزمونهایشان به صورت اینترنتی و آنلاین شرکت نمایند. دانشجویان این امکان را خواهند داشت تا در حوزه های مورد علاقه‌ی خود در آزمون های مختلفی که از مدتها قبل در سیستم پیاده سازی و تعریف شده است، شرکت نمایند.

سیستم آزمون آنلاین، شیوه و مدلی است که به صورت ویژه و با لحاظ کردن نکات امنیتی و کدنویسی بروز، طراحی و پیاده سازی شده است و این قابلیت را ایجاد می‌کند تا تعداد کثیری از مخاطبین در آزمون شرکت کرده و آنها را پشتیبانی، مدیریت و کنترل نماید.

در این سامانه نکات ضروری برای نمایش و استفاده در موبایل و همچنین تدابیر امنیتی لازم برای پیشگیری از تقلب کاربران و آزمون دهندگان اتخاذ شده است.

در زمان برگزاری آزمون اگر احیانا خلل و مشکلی در ارتباط کاربران با اینترنت یا شبکه ایجاد شود، آزمون با توجه به زمان باقی مانده‌ی آن و از محل قطع شده ادامه خواهد یافت.

برگزاری آزمون آنلاین می‌تواند نقاط مثبت  و منفی نیز نسبت به آزمونهایی که در آن حضور فیزیکی داوطلبین، ضروری و به شکل  سنتی برگزار می شوند، داشته باشد.

نکات مثبت آزمون آنلاین

از نکات مثبت برگزاری آزمون آنلاین می توان به تعدیل در هزینه‌های برگزاری آزمون نسبت به نوع سنتی برگزاری آزمون، عدم احتیاج به فضای فیزیکی و کاهش در هزینه های خرید و یا اجاره مکان، قابلیت بکارگیری از فایل‌های مالتی مدیا، برنامه ریزی و زمان بندی دقیق پروژه، قابلیت ارائه سوالات مختلف، متفاوت و سفارشی سازی شده برای هر داوطلب، قابلیت ذخیره‌ کردن سوابق آزمون هر داوطلب و تحلیل گزارشات از روند رشد آنها، قابلیت برگزاری آزمونهای آزمایشی به تعداد گسترده و نامحدود و همینطور قابلیت گرفتن کوئیزهای مختصر و کوتاه برای اهداف آموزشی اشاره کرد.

نکات منفی آزمون آنلاین

از موانع و نکات منفی برگزاری آزمون آنلاین نیز می‌توان به پیش نیازهای سخت افزاری این نوع آزمون ها اشاره کرد چرا که هرشخص برای قرارگیری در این سیستم و برخورداری از مزایای آن به یک سرویس اینترنت و یک لپ تاپ یا کامپیوتر شخصی نیاز دارد. همینطور باید اتفاقات غیر منتظره‌ای مانند احتمال قطعی ارتباط اینترنتی و…. را نیز پیش بینی و مدنظر قرار داد. از الزامات دیگر این مدل برگزاری آزمون داشتن دانش و علم حداقلی کامپیوتر و اینترنت برای مخاطبینمان است.

ویژگیهای منحصربفرد آزمون آنلاین

از مزایای مخصوص و ویژه‌ی سیستم آزمون آنلاین می توان به قابلیت پشتیبانی از آزمون‌های مختلف تستی و تشریحی و چند گزینه ‌ای، سرعت و پردازش بسیار بالای سامانه، احتیاج به حداقل امکانات سخت‌افزار و نرم افزار برای ارائه سرویس به حداکثر تعداد مخاطبان شرکت کننده در آزمون، فضای امنیتی بسیار بالا در برگزاری آزمون و احتمال کمترین درصد تخلف و خطا، قابلیت شرکت در آزمون از طریق گوشی های همراه کاربران به دلیل طراحی ریسپانسیو یا واکنش‌گرای سامانه، البته به شرط داشتن حداقل امکانات سخت افزاری و نرم افزاری در گوشی های همراهشان مانند گوشی های هوشمند امروزی، قابلیت ایجاد اتوماتیک آزمون بر اساس واحدهای انتخاب شده‌ی کاربران، قابلیت تخصیص واحدهای مختلف و سوالات متعدد برای هر درس، قابلیت برگزاری نظرسنجی و سنجش میزان رضایت کاربران پس از اتمام هر آزمون، قابلیت دیدن کارنامه نتایج و پاسخ نامه بلافاصله پس از اتمام آزمون به شکل آنلاین، تسهیل در پرداختهای متقاضیان در خرید سرویس و خدمات با ایجاد درگاههای پرداخت آنلاین، ایجاد پروفایل کاربری شخصی و مدیریت آن و امکان مشاهده‌ سوابق اشخاص، آزمون‌ها، دروس و سوالات.  قابلیت ساخت آزمون آنلاین از بانک سئوالات، انتخاب خودکار پرسش های آزمون براساس موضوع آزمون و یا سطح دشواری آن، قابلیت برگزاری آزمون آنلاین در سایت مخاطبین، امکان تخصیص داشبورد مدیریتی آزمون آنلاین، قابلیت برگزاری آزمون آنلاین در شبکه های پیام رسان مانند تلگراماشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *